لوازم یدکی و قطعات دستگاه کپی آجودانیه

لوازم یدکی و قطعات دستگاه کپی آجودانیه

دستگاه کپی یک دستگاه ساده و معمولی نیست و از بخش ها و اجزای متفاوتی تشکیل شده است. شناختن هرکدام از بخش های دستگاه کپی برای فردی که دائما با این وسایل کار می‌کند امری ضروری است. گاهی اوقاتی مشکلاتی برای دستگاه پیش می‌آید که فرد می‌تواند به راحتی و بدون نیاز به کارشناس مشکل دستگاه خود را بر طرف کند. در نتیجه چه بهتر که ما خودمان با قطعات این دستگاه عظیم الجثه آشنا باشیم. 

.

قطعات دستگاه کپی ، شامل اجزای گوناگونی می باشد که در این مقاله  به ذکر آن ها خواهیم پرداخت.

به طور کلی دستگاه کپی از اصلی ترین و مهم ترین ماشین ها و دستگاه های اداری به حساب می آید. به وسیله ای که از اسناد و مدارک، تصویری دقیقا شبیه به آن ها تهیه نماید، دستگاه فتوکپی و یا کپی گفته می شود. دستگاه های کپی دارای تنوع بسیار زیادی بوده که هر کدام از آن ها دارای عملکرد و ویژگی های منحصر به فردی می باشند.

همان گونه که اشاره نمودیم، دستگاه کپی وسیله ای به جهت کپی نمودن متون و یا تصاویر می باشد که این وسیله کاربردی در تمامی اداره ها،  شرکت ها و یا حتی در برخی منازل نیز دارای کاربرد می باشد. همچنین این دستگاه ها امروزه بیشتر در مرکز های فنی چاپ و یا خدمات طراحی و… دارای کارایی می باشند. این دستگاه ها متشکل از اجزای گوناگونی بوده که در ادامه به معرفی این قطعات یعنی قطعات دستگاه کپی خواهیم پرداخت. به طور کلی برای اینکه به تعمیرکاری حرفهه ای در زمینه ماشین های اداری تبدیل شویم، لازم است تا ابتدا با دستگاه ها و قطعات مربوط به آن ها آشنا شویم.

Untitled 1 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

دستگاه کپی

همان طور که بدان اشاره نمودیم، یکی از انواع دستگاه هایی که در سیستم اداری تمامی کشور ها دارای کاربرد زیادی می باشد، دستگاه کپی است. چرا که به طور کلی تهیه رونوشت و یا کپی ای از یک سند امری بسیار ضروری و واجب است. از این رو معمولا خریداران این دستگاه در تلاش هستند تا دستگاهی با کیفیت بسیار بالا قطعات دستگاه کپی مناسبی را خریداری نمایند.

خرید و تهیه محصولی با کیفیت نمی تواند دلیل بر کارکرد صحیح آن دستگاه باشد و از این رو نیاز است تا کاربران این دستگاه اطلاعاتی را در رابطه با قطعات این دستگاه کسب نمایند و اصول و قوانین مرتبط با آن را رعایت کنند. چرا که اگر این مساله مورد توجه کاربران قرار نگیرد، ممکن است تا باعث استهلاک زود هنگام قطعات دستگاه کپی و یا خرابی آن ها شود.

%D8%BA 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

فرایند فتوکپی

قبل از آشنایی با قطعات دستگاه کپی، بهتر است تا با نحوه کار با این دستگاه کمی اطلاعات کسب کنیم. کپی گرفتن یکی از روش های نسخه برداری می باشد که اساس آن به صورت زیر است:

در این فرایند، در ابتدا بر روی غلتک نواری موجود و یا استوانه درام، بار الکتریسته ی یکنواختی پخش می شود. سطوح این غلتک ها به وسیله هادی نوری پوشیده می باشد. کپی به وسیله نور شدیدی که از کاغذ موجود بر روی شیشه دستگاه کپی، عبور می نماید. قسمت های سفید کاغذ به راحتی نور را منعکس کرده و سپس آن قسمت از سطح باردار استوانه درام خنثی خواهد شد.

دقت کنید که قسمت های تیره سطوح کاغذ قادر به انعکاس نور نمی باشند و یا به عبارتی دیگر نور را جذب می نمایند، از این رو قسمت هایی با بار منفی بر روی درام باقی خواهد ماند.
یکی از لوازم و قطعات دستگاه کپی، پودر تونر می باشد که درون دستگاه قرار می گیرد. پودر تونر با بار مثبتی شارژ شده و به بار های منفی موجود بر روی استوانه درام می چسبند. در نتیجه بخش هایی از آن پودر تونر را جذب می نمایند.

ان قسمتی که بر روی استوانه درام، الکتریسیته ساکنی ایجاد می شود، کاغذ سیاه می باشد. اما قسمتی که سفید است الکتریسیته را ایجاد نکرده و تصویری از مدرک بر روی آن شکل خواهد گرفت. هنگامی که ذرات نرم پودر تونر از استوانه درام جدا و جذب کاغذ شد، به وسیله گرما به سطح کاغذ چسبیده و در نهایت اولین کپی ایجاد خواهد شد.

%D9%81 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

آشنایی با قطعات دستگاه فتوکپی

حال نوبت آن است تا با برخی از اصلی ترین قطعات دستگاه کپی آشنا شویم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دکمه و یا کلید پاور

Power switch و یا کلید خاموش و روشن، همان گونه که از نام آن مشخص است، قطعه ای به منطور خاموش و روشن کردن دستگاه کپی می باشد. در واقع این کلید، کلید برق اصلی دستگاه کپی می باشد و دستگاه کپی تنها به وسیله این دکمه خاموش و روشن می شود. پاور سوییچ نوعی کلید الاکلنگی(seesaw switch)  می باشد که تنها دو حالت قطع و وصل را دارا می باشد.

%D9%82 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

سرپوش اسناد و یا orginal cover

به طور کلی به جهت انجام عملکرد صحیح و کارآیی بهتر دستگاه کپی در هنگام اسکن اسناد، از قطعه ای از قطعات دستگاه کپی به نام سرپوش و یا کاور استفاده می شود. این قطعه، قطعه ای متحرک می باشد. به این صورت که برای کپی برداری از اسناد و یا تعمیرات دستگاه فتوکپی باید سرپوش و یا کاور را بالا برده و سپس اسناد را بر روی شیشه دستگاه قرار داده و در آخر سرپوش را بر روی سند مورد نظر قرار دهیم.

میز اسناد و یا orginal table

صفحه شیشه ای در قسمت بالایی دستگاه کپی قرر دارد که محل قرار دادن اسناد می باشد، این صفحه شیشه ای، میز اسناد نام دارد. همچنین در قسمت چپ این صفحه شیشه ای محل قرار دادن سایز های گوناگونی از کاغذها مشخص می باشد. سمت چپ وسط این صفحه شیشه ای، علامتی به شکل مثلث قرار دارد که وسط سند باید در مقابل آن قرار گیرد. همچنین دقت کنید که به منظور اسکن سند و شروع کپی برداری باید که سند مورد نظر بر روی این صفحه شیشه ای اسناد قرار گیرد.

%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA %D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87 %DA%A9%D9%BE%DB%8C 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

سینی خروجی کاغذ و یا paper tray

از دیگر قطعات دستگاه کپی سینی خروجی کاغذ می باشد که اسناد کپی شده پس از کپی برداری از این محل خارج شده و بر روی این سینی قرار می گیرد.

ضامن آزاد کننده کاست و یا grip

به منطور بیرون کشیدن کاست کاغذ و همچنین در هنگام تعمیر دستگاه کپی، نیاز به گرفتن ضامن آزاد کننده کاست می باشد. به این صورت که باید آن را به ببالا هل داد و سپس بیرون کشید. با این کار می توان کاغذ را درون آن قرار داد.

قطعه راهنمای تغذیه دستی و یا manual feed orginal guide

در هنگام قرار دادن کاغذی به صورت تک برگ از دستگاه کپی در محل تغذیه، باید تا ابتدا صفحه متحرک و یا راهنمای تغذیه را با توجه به اندازه کاغذ تنظیم نمود.

%D9%82%D9%82 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

سینی تغذیه دستی و یا manual feed tray

از دیگر قطعات دستگاه کپی، سینی تغذیه دستی می باشد که نام دیگر آن Bypass و یا تک برگ می باشد. به طور کلی اگر که بخواهید به صورت تک برگی کپی برداری نمایید، باید که کاغذ سفید را بر روی این سینی قرار دهید.

سینی کاغذ و یا paper tray

این قسمت معروف به کاست می باشد که کمی قبل در رابطه به آن اشاره نمودیم. در واقع اگر که تصمیم داشته باشیم بیش از یک برگ کپی بگیریم، باید کاغذ سفید را در این قسسمت قرار دهیم. به عبارتی دیگر کاست و یا سینی کاغذ، محل ذخیره کاغذ برای کپی محسوب می شود.

%DA%AF 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

قطعات داخلی دستگاه کپی

به طور کلی دستگاه کپی دارای قطعات و اجزای گوناگونی می باشد که در هنگام آزاد نمودن ضامن رها کننده، بخش بالایی دستگاه از بخش پایینی آن جدا شده و در میان آن ها فضایی ایجاد می شود. از طریق این فضا می توان به بخش داخلی قطعات دستگاه کپی دسترسی پیدا کنیم. حال بهتر است تا کمی با این قطعات داخلی آشنا شویم.

پنل اپراتوری و یا operation panel

این قسمت مربوط به کنترل نمودن دستگاه و همچنین تعمیرات اصلی دستگاه کپی می شود. همچنین نشانگر ها و کلید ها واقع در این پنل از دستگاه کپی می باشند.

%D9%84 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

درپوش جلویی دستگاه کپی و یا front cover

این بخش زمانی کاربرد دارد که بخواهیم به برخی از دیگر قطعات دستگاه کپی دسترسی پیدا کنیم و یا هنگام سرویس نمودن و درآوردن کاغذ گیر کرده از دستگاه. به این صورت که در این مواقع باید این درپوش را باز کرد. فراموش نکنید که این درپوش تنها در هنگام استفاده نکردن از دستگاه باید باز شود. اگر که در هنگام کپی برداری این درپوش را باز نمایید، دستگاه کپی بلافاصله خاموش می شودو ممکن است که کاغذ در دستگاه گیر کند.

قطعات مکانیکی دستگاه کپی

اجزای مکانیکی در هنگام کپی گرفتن از یک سند دارای عملکرد مستقیمی می باشند. اگر چه که قطعات مختلفی در این بخش مکانیکی به کار رفته است، اما نوع عملکرد کاری تمامی این قطعات مکانیکی می باشد. در واقع این قسمت ها دارای ارتباط  کاری نزدیکی با یکدیگر می باشند.

%D9%87 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

یونیت تغذیه کننده کاغذ و یا paper feeding unit

این یونیت تغذیه متشکل از دو بخش اصلی می باشد که عبارتند از:

محل تغذیه کاغذ:

این محل نیز در دستگاه کپی متشکل از دو قسمت تک برگ و چند برگ می باشد.

کاغذ کش:

این بخش از قطعات دستگاه کپی موظف به انتقال کاغذ ها می باشد که شامل سه بخش کاغذ کش ورودی، کاغذ کش داخلی و کاغذ کش خروجی می باشد.

یونیت ظهور و یا development unit

این یونیت نیز شامل دو قسمت پودر تونر و دولوپر می باشد. در واقع در این یونیت دولوپر و یا پودر سنگین موظف به انتقال پودر تونر بر روی سطوح استوانه درام می باشد. به این صورت که در ابتدا باید تونر با دولوپر ترکیب گردد. مخزن و یا تانک دولوپر در بالای تانک پودر تونر قرار می گیرد.

%D8%B3 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی
یونیت ترانسفر و یا transfer charger unit

از دیگر قطعات دستگاه کپی یونیت ترانسفر می باشد که موظف به انجام عمل انتقال پودر تونر از روی سطوح استوانه درام بر روی کاغذ می باشد.

هیتر و یا fusing

پخش نمودن پودر تونر بر روی سطوح کاغذ در این بخش یعنی هیتر و هیتر فیوزینگ به انجام می رسد. در واقع این بخش، آخرین بخشش از به تصویر کشیدن می باشد.

اپتیک و یا optic

در میان قطعات دستگاه کپی، این قطعه در زیر صفحه شیشه ای قرار می گیرد. اپتیک نخستین مرحله از تشکیل تصویر به شمار می رود.

یونیت شارژ و یا charger unit

این قطعه موظف به باردار نمودن و یا فعال کردن استوانه درام بوده و در بخش بالایی استوانه درام قرار می گیرد که با باز نمودن در بخش جلویی قابل مشاهده می باشد.

%D9%82 1 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

استوانه درام و یا drum

درام لوله ای استوانه ای شکل به رنگ زرشکی می باشد که تصویر کپی شده در ابتدا بر روی آن تشکیل می شود.

قطعات الکترونیکی دستگاه کپی

به طور کلی تمامی حرکات و کنترل بر تمامی قسمت های مکانیکی در دستگاه کپی به وسیله سیستم الکترونیکی انجام می گیرد. این قطعات شامل چند بخش می باشند که عبارتند از:

%D9%84%D9%84%D9%84 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

برد های الکترونیکی و یا electronic boards

برد های الکترونیکی دارای دو وظیفه اساسی و مهم می باشند که عبارت است از:

۱-کنترل نمودن قطعات دستگاه کپی و یا قسمتی از دستگاه

۲-تغذیه و لتاژ دهی قطعات دستگاه کپی و یا قسمتی از دستگاه فتوکپی

هر بخش و یا یونیت در دستگاه کپی ممکن است  که به وسیله برد الکترونیکی ای مورد کنترل قرار گیرد. از اصلی ترین و مهم ترین این برد ها عبارتند از:

  • برد اصلی و یا main board
  • برد تغذیه و ولتاژ و یا high voltag board که در دو نوع موجود است:
  1. Ac board
  2. Dc board

این برد ها هر کدام بر حسب محل استقرار خود دارای عملکردهای متفاوتی می باشند.

%DB%8C 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

سنسور ها و سوئیچ ها

این قطعات دستگاه کپی، نوعی حسگر الکتریکی می باشند که بر حسب وظایف خود در دستگاه، قادر به رساندن اطلاعات خبری به برد های الکترونیکی دستگاه کپی می باشند. برد های الکترونیکی نیز موظف به اجرای برنامه های از پیش تعیین شده ای می باشند. در واقع سنسور ها در قسمت های مختلفی از  دستگاه کپی موجود هستند که هر کدام از آن ها دارای وظایف خاصی می باشند.

موتور های الکتریکی و یا Electronic motors

موتورهای الکتریکی موظف به حرکت قسمت ها و قطعات دستگاه کپی می باشد و کاملا تک فاز بوده و به طور کلی به دو نوع ذغال دار و بدون زغال تقسیم می شود. کلاچ ها و سلونوئیدها نیز از قطعات الکترومکانیکی محسوب شده و یک جریان الکتریکی فعال شده و حرکت مکانیکی ای را به اجرا در می آورد.

%D9%84%D9%84 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

آموزش تعمیرات دستگاه کپی

پس از آشنا شدن با قطعات مختلف دستگاه کپی، حال نوبت آن است که تا حدودی به آموزش تعمیرات بپردازیم. به منظور آغاز تعمیر دستگاه فتوکپی لازم است تا با موارد زیر آشنا باشیم و هر کدام را به خوبی تمرین نماییم. لوازم مورد نیاز به منظور تعمیر دستگاه کپی نخستین چیزی می باشد که فرد تعمیرکار دستگاه کپی باید از آن مطلع باشد. پس از آن بهتر است تا به شناختن اصطلاحات این حرفه بپردازیم.

%D9%81 1 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

اصطلاحات موجود در آموزش قطعات دستگاه کپی

Automatic Document Feeder  و یا ADF

منبع تغذیه‌ كننده اتوماتیک سند، وسیله‌ ای می باشد كه برخی از نسخه ‌های اصلی را نگهداری نموده و به صورت اتومات آن ها را به منظور اسكن و یا كپی بر روی صفحه شیشه ای نور‌ دهنده ارسال می نماید. در تعمیرات دستگاه کپی این بخش بسیار حائز اهمیت می باشد.

Automatic Exposure Control

عملكرد كنترل اتوماتیک نور دهی، به صورت اتوماتیک مقدار نور مورد نیاز به منظور تابیدن بر نسخه اصلی را تنظیم می نماید. به عنوان نمونه: بر روی كاغذ های رنگی و یا نسخه‌ های اصلی ولی با كیفیت پایین

Automatic Power Save Mode

با گذر 90 ثانیه از عدم انجام فرایند كپی، دو حالت Power Off و Sleep Mode برای كاربران ایجاد خواهد شد.

%D9%81%D9%81%D9%81 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

 Automatic Start

شروع اتوماتیک به كاربران دستگاه کپی این امكان را فراهم می سازد تا كه دستورات و یا عملیات كپی را در هنگام warm up وارد نماید. پس از اینكه warm up كامل شود، عمل كپی كردن به صورت اتوماتیک و بدون دستکاری نمودن قطعات دستگاه کپی انجام می پذیرد.

Black and White Reverse

در این اصطلاح نواحی تیره و روشن کاغذ را به منظور ایجاد تصویر های سایه روشن تغییر خواهد داد.

Cartridge Exchange Program

به طور عموم دستگاه های کپی دارای سیستم های كارتریجی بوده كه به راحتی قابل تعویض هستند.

%D9%81%D9%81%D9%81%D9%81%D9%81 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

Continuous Copier

قابلیت انجام فرایند های كپی‌ متوالی و بدون اینكه فرد  پس از انجام هر بار كپی مجبور به فشردن دكمه Start باشد. تعداد كپی‌ های متوالی در مدل های مختلف دستگاه های کپی با یکدیگر متفاوت می باشد.

Continuous Mode

این عملکرد، دستگاه کپی را قادر می ‌سازد که تا هنگامی كه كاغذ های موجود در دستگاه کپی به پایان برسند،  به فرایند كپی گرفتن ادامه دهد.

Copy Size

این اصطلاح بیانگر میزان حداكثر و حداقل محدوده كپی و همچنین اندازه كاغذی می باشد كه دستگاه كپی قادر است تا آن را مورد استفاده قرار دهد.

CPM

‍Copies Per Minute  به معنای تعداد كپی در هر دقیقه می باشد.

%D9%84 1 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

Developer

جسمی می باشد كه پودر تونر را در واحد دولوپر نگهداری می نماید. با ایجاد اصطحکاکی در دولوپر، ذرات پودر تونر دارای بار منفی شده كه در نهایت باعث جذب شدن توسط استوانه درام دارای بار مثبت می ‌شوند.

Development

این اصطلاح بیانگر پروسه ‌ای می باشد كه ضمن آن پودر تونر بر تصویر روی استوانه درام هادی نور به كار‌ برده می ‌شود.

Development System

امروزه درمیان قطعات دستگاه کپی دو نوع development system در دستگاه های کپی شخصی و یا رومیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. Dual Component كه در آن از وسیله ای به نام برس مغناطیسی استفاده می‌ شود  و Mono Component كه در آن نوعی چرخنده مغناطیسی مورد استفاده قرار می گیرد.

Digital Copier

دستگاه کپی دیجیتال، ردیفی از سنسور ها را كه تصویر اسناد را اسكن می نماید، مورد استفاده قرار داده و در نهایت آن را برای پروسه دیجیتال آماده خواهد کرد.

8 1 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

Drum

درام در واقع قلب دستگاه كپی می‌ باشد كه تصویر بر روی آن شكل خواهد گرفت. این قطعه از قطعات دستگاه کپی، شامل هسته ای آلومنیومی همراه با چندین لایه از ماده حساس به ذرات باردار و نور همچون سلنیوم یا ماده ای با ساختار آلی است.

Dual Page Copy

این اصطلاح به معنای کپی به صورت اتومات از دو صفحه روبروی هم می باشد.

Edge / Center Erase

در این فرایند، نواحی اطراف لبه خارجی اسناد پاک می شود. این فرایند برای كپی گرفتن از كتاب مفید می باشد.

Electronic Storing –  E-Store

ذخیره الكترونیكی این امکان را برای شما فراهم می سازد كه گروه اسناد كامل ‌شده را بدون واحد حجیم منظم‌ كننده، به طور ساده‌ تری فراهم سازید. Offset Stacking نیز هر گروه كامل پرینت ‌ها و یا كپی‌ ها را با سینی اسناد داخلی جدا خواهد کرد.

%DA%A9%DA%A9 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

Energy Save Mode

این ویژگی نوعی صرفه‌ جویی در مصرف انرژی می باشد كه پس از انجام كپی و اتمام زمان Preset، قطعات دستگاه كپی به صورت اتومات در وضعیت standby قرار گرفته که باعث می‌ شود تا برای انجام كپی بعدی نیازی به زمان warm-up مجدد نباشد.

Enlargement

این اصطلاح به معنای قابلیت افزایش اندازه تصویر نسخه های اصلی بر روی نسخه كپی ‌شده، می باشد.

Fiber Optics

Fiber Optics  كه لایه‌ های فیبری Lucite به‌هم ‌فشرده است و به منظور تشكیل تصویر نور را به استوانه درام انتقال می دهد، در برخی از انواع دستگاه های کپی به کار می روند. Optic های فیبری نسبت به لنزهای اپتیكال دارای قیمت پایین تری بوده و به صورت ساده ‌تری تولید می‌ شوند.

First Copy Time

تایم مورد نیاز از هنگام فشار دكمه Start تا هنگامی كه نخستین كپی به سینی خروجی برسد.

%D9%87%D9%87%D9%87 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

Fusing

پروسه ‌ای می باشد كه به منظور چسباندن دائمی ذرات پودر تونر به كاغذ كپی انجام خواهد گرفت. به طور کلی گرما و فشار ایجاد شده توسط لامپی گرم‌ شده درون دو roller  انجام می پذیرد.

(Graphical Device Interface (GDI

این پروسه برای قطعات دستگاه كپی این امكان را فراهم می سازد تا به عنوان پرینتر عمل نمایند.

%D9%81 2 300x300 - آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه کپی

Manual / Multi Bypass

برای کاربران این امکان را فراهم می سازد كه بدون نیاز به تعویض سینی‌ ها و یا كاست‌ های كاغذ، بر روی دو گروه كاغذ متفاوت كپی گرفته شود. همچنین برای فرایند كپی دورو نیز به كار برده می ‌شود..

لوازم یدکی و قطعات دستگاه کپی را از کپی تک بخواهید.

 

معرفی آجودانیه

تهران یکی از شهرهای ایران است که سکونت در آن برای بسیاری از ایرانیان، اهمیت فراوانی دارد. امکانات زیاد و دسترسی به منابع ثروت باعث شده تا بسیاری از ایرانیان از گوشه گوشه ایران، به این شهر و برای موقعیت مالی و رفاهی بهتر، مهاجرت نمایند. وسعت و جمعیت تهران اکنون بسیار بالا است و محلات این شهر، گاهی با هم تفاوت‌های زیادی از نظرهای گوناگون دارند. مناطق 1 و 3 تهران مانند: نیاوران، باهنر، اقدسیه، دروس، جهانتاب و... در شمال تهران هستند و آب‌ و هوای بهتری نسبت به دیگر مناطق تهران دارند. آجودانیه یکی از محلات تهران و در منطقه شمال شرق این شهر است که سابقه سکونت در آن، به زمان قاجار بازمی‌گردد. اگر به دنبال خرید آپارتمان در تهران و در این محله هستید، بهتر است تا از مزایا و ویژگی‌های سکونت در این خیابان و محله در ادامه مقاله و نکاتی از جمله مزایای خرید آپارتمان در آجودانیه و قیمت ملک بیشتر آشنا شوید.

خرید آپارتمان آجودانیه

درباره منطقه آجودانیه تهران

منطقه آجودانیه یکی از مناطق لوکس و سطح بالای شهر تهران به شمار می‌رود که در بخش شمال شرقی شهر قرار دارد. این محل، جزئی از منطقه یک شهرداری تهران محسوب می‌شود که در غرب دارآباد و در بخش شرقی نیاوران واقع شده است. درباره مرزهای این محله می‌توان گفت که این منطقه از شمال به کوه‌های البرز، از شرق به خیابان افتخاری، از جنوب به اتوبان موحد دانش و جهانبخش‌نژاد و از سمت غرب به خیابان پاسداران و خیابان زینعلی محدود شده است. این محله در کنار محله‌های حصار بوعلی، نیاوران، اراج، دارآباد و فرمانیه قرار گرفته است. آجودانیه در واقع نام سابق خیابانی در تهران است که امروزه در محدوده خیابان سباری نامیده می‌شود. این منطقه ارتفاع زیادی نسبت به بقیه نقاط تهران دارد و به طور تقریبی، ۱۵۵۰ متر تا ۱۷۲۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد که باعث شده حتی در فصول گرم نیز هوای ملایم‌تری در آجودانیه داشته باشیم. 

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ محله آجودانیه؛ آلودگی‌های کمتری به خصوص در فصول سرد سال، در آن به چشم می‌خورد. این منطقه به دلیل  برخورداری از آپارتمان‌های لوکس و دسترسی خوب، یکی از مناطق گران تهران از لحاظ اجاره و خرید ملک به شمار می‌آید. آجودانیه همچنین به دلیل امکانات شهری پیشرفته، یکی از مناطق پرطرفدار در تهران به شمار می‌رود و در طول سال‌های گذشته، پیشرفت‌های زیادی هم از لحاظ زیربنایی و امکاناتی و هم به لحاظ ارزش املاک را شاهد بوده است.

امکانات محله آجودانیه تهران

سطح امکانات موجود در این محله بالاتر از حد قابل قبول طبقه‌بندی می‌شود و به همین دلیل از گذشته، آجودانیه یکی از بهترین انتخاب‌های برای افرادی که قصد خرید آپارتمان در تهران را دارند، بوده است. این منطقه درسترسی بسیار خوبی را انواع امکانات شهری فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین این امکانات دسترسی به شعبه‌های بانک‌های گوناگون است. در این منطقه شما می‌توانید به شعبه‌هایی از بانک‌های شهر، بانک پاسارگاد، بانک آینده، حکمت ایرانیان و تمام بانک‌های دولتی دسترسی داشته باشید.

یکی از بهترین امکانات برای ساکنین در آجودانیه، دسترسی به باشگاه آجودانیه است. مجموعه ورزشی شهدای دارآباد نیز که بخش شمالی این خیابان واقع شده است، امکانات ورزشی بسیار خوبی را در اختیار ساکنان این منطقه قرار داده است. درمانگاه فوق تخصصی آجودانیه و نیز بیمارستان نیکان، دو مورد از مهم‌ترین مراکز درمانی این منطقه به شمار می‌روند. این مراکز درمانی، انواع تخصص‌های پزشکی از زنان و زایمان تا داخلی و پوست و مو را پوشش می‌دهند. این منطقه همچنین در فاصله بسیار کمی از منطقه خوش و آب هوای لواسانات دارد. لازم به ذکر است که کاخ نیاوران نیز در فاصله کمتر از یک کیلومتری این خیابان واقع شده است.

علاوه بر همه این امکانات، بوستان شطرنج نیز یکی از مراکز تفریحی این منطقه و در بین خیابان‌های شرقی 12 و 13 واقع شده است. در این پارک همچنین یک کتابخانه عمومی نیز برای استفاده شهروندان ایجاد شده است. این منطقه، محله‌های بسیار آرام و خوش آب و هوا به شمار می‌رود که از ترافیک‌های شدید عبوری در آن چندان خبری نیست. به علاوه میزان جرم و جنایت نیز در این منطقه، بسیار پایین گزارش شده است.

محله آجودانیه تهران

 

بافت ساختار شهری و نوع مسکن

ساختار شهری در منطقه آجودانیه بسیار منظم و به روز است. در این منطقه شما می‌توانید انواع مسکن از برج‌های بسیار لوکس با کامل‌ترین امکانات و نیز حتی خانه‌های ویلایی چند سال ساخت را پیدا کنید. اگر برای خرید آپارتمان در تهران و در این منطقه به یکی از مراکز خرید و فروش املاک مراجعه کنید، آپارتمان‌هایی با بالاترین امکانات و زیربنا و همچنین خانه‌های ویلایی حتی تا 40 سال ساخت را نیز پیدا کنید. کوچه‌ها و خیابان‌ها در این منطقه بسیار خوش‌ساخت هستند و به دلیل تعداد زیاد کوچه‌های بن‌بست در این ناحیه، رفت و آمد و عبور مرور چندانی به چشم نمی‌خورد.

تاریخچه منطقه آجودانیه

این منطقه از تهران، سابقه بسیار زیاد تاریخی دارد و از زمان قاجار تا کنون، سابقه شهرنشینی داشته است. زمین‌های این منطقه در زمان ناصرالدین شاه قاجار، متعلق به آجودان مخصوص ناصرالدین‌شاه بوده است. این شخص، در این زمان تمامی املاک این منطقه را از مالکین خریداری کرد. این واقعه باعث شده تا این منطقه و محله به نام آجودانیه معروف شود. این نام تا امروز نیز هنوز بر روی این منطقه باقی مانده است. پس از این شخص، فرد دیگری به نام عضدالملک نایب‌السلطنه این املاک را خریداری کرد و پس از او، این املاک به شخص دیگری به نام چیت ساز رسید.

اجاره آپارتمان آجودانیه

طریقه دسترسی به منطقه آجودانیه

آجودانیه دسترسی بسیار خوبی در بین تمامی محلات شمال شرق تهران دارد. از طریق بلوار ارتش، اتوبان امام علی و همچنین خیابان باهنر، می‌توان به این محله دسترسی پیدا کرد. این منطقه دسترسی خوبی به مناطق و محلات همجوار نیز دارد. از طریق اتوبان اما علی، می‌توانید به مناطق و محلات دیگر تهران نظیر بخش جنوب شرقی تهران، دسترسی داشته باشید. از طریق بزرگراه ارتش، می‌توانید به مناطق دیگری مانند شهرک شهید محلاتی و نیز تهرانپارس، دسترسی داشته باشید. از طریق خیابان باهنر نیز می‌توانید به مناطق اطراف این محله یعنی مناطی مانند دزاشیب و تجریش دسترسی پیدا کنید.

دسترسی اهالی این منطقه به مترو تهران نیز خوب است. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این منطقه، ایستگاه مترو اقدسیه است که در فاصله کمی از این محله قرار گرفته است. همچنین برای دسترسی به این محله، می‌توانید از ایستگاه مترو نوبنیاد نیز استفاده کنید. بقیه مسیر را نیز می‌توانید به راحتی و با بقیه وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، اتوبوس و نیز بی‌آر‌تی طی نمایید. لازم به ذکر است که در این منطقه هیچ گونه طرح زوج و فرد اعمال نمی‌شود و به راحتی می‌توانید با خودرو شخصی در آن تردد نمایید.

مزایای زندگی در محله آجودانیه

یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در این محله از تهران، این است که این مکان آب و هوای بسیار خوبی در مقایسه با دیگر مناطق مرکزی و جنوبی شهر دارد. برخورداری از هوای تمیز و نزدیک بودن به بافت فضای سبز شهری، می‌توانید برای بسیاری از افراد که به دنبال فضای تمیزتر برای زندگی هستند، بسیار ایده‌آل باشد. یکی دیگر از مزایای این منطقه، این است که در آجودانیه به علت وجود کوچه‌های بن‌بست، آرامش و خلوتی بیشتری وجود دارد. به دلیل عدم وجود ترافیک عبوری، می‌توانید از خلوتی در بسیاری از ایام لذت ببرید. همچنین میزان دزدی و جرم در این محله بسیار کمتر از دیگر محلات است. وجود آپارتمان‌های لوکس و نوساز، باعث شده تا این محله با وجود بالا بودن قیمت آپارتمان آجودانیه برای بسیاری از افراد مکانی جذاب برای زندگی باشد.

قیمت ملک و آپارتمان در منطقه آجودانیه چگونه است؟

محله آجودانیه همان طور که گفته شد در شمال شرق تهران قرار دارد و یکی از محله‌های تهران است که کیقیت و قیمت ملک در آن بالا است. در این منطقه شما می‌توانید املاک متعدد و بسیار متنوعی از 80 متری تا 300 متری پیدا کنید. قیمت این املاک با توجه به موقعیت و مکان آن، مصالح به کار رفته در ساخت و نیز سن بنا، ممکن است تفاوت‌های زیادی با هم داشته باشند. ملک‌هایی که به اصطلاح بر خیابان اصلی قرار دارند، قیمت‌های بالاتری هم دارند. همچنین خانه‌ها و آپارتمان‌هایی که در برج‌های لوکس قرار دارند و از امکانات کاملی بهره‌ می‌برند، بسیار بیشتر از این هم هست. بیشترین قیمت آپارتمان را می‌توانید در پنت هاوس‌هایی با زیربنای بیشتر ببینید. قیمت هر متر مربع از این آپارتمان‌ها، نیز متغییر است و بستگی به شرایط اقتصادی روز دارد. اگر به دنبال آگاهی از قیمت‌های ملک و آپارتمان در این منطقه از تهران هستید، می‌توانید به مراکز خرید و فروش املاک در این منطقه سری بزنید و درباره گرینه‌های پیش رو بیشتر تحقیق کنید. راه دیگر برای آگاهی از قیمت‌ها و نیز خرید ملک در این منطقه، این است که با مراجعه به سایت دپارتمان بزرگ املاک نگین، بیشتر با قیمت‌ها آشنا می‌شوید. 

خرید آپارتمان در تهران به یک دغدغه بزرگ برای بسیاری از ساکنان این شهر تبدیل شده است. اگر به دنبال خرید بهترین گزینه‌ها و خرید آپارتمان منطقه 1 تهران و یا خرید آپارتمان منطقه 3 تهران هستید، منطقه آجودانیه می‌تواند گزینه‌ای جذاب و مناسب برای شما محسوب شود. اگر مایل به خرید یا اجاره آپارتمان در منطقه آجودانیه تهران هستید می‌توانید با مشاورین باتجربه ما در دپارتمان بزرگ املاک نگین تماس بگیرید. 

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده

دسته بندی ها

جستجو در مقالات

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید